Inspirace na jarní poslech

Velikonoce nám skončily, ale jaro pokračuje dál na plné obrátky. S tímto ročním obdobím se neodmyslitelně pojí zvířata, jejich mláďata a způsob života pro ně typický. V hudebním podání existuje nepřeberné množství ztvárnění od ryze dětských songů až po táborové klasiky, které milují celé generace.

Jsou ale i kapely, které již tak známé pro svoje písničky dětem nejsou. Mimo jiné možná proto, že jejich tvorba není primárně mířená na dětské diváky. A tady jsou některé z nich.

Hm..

Písně této kapely jsou často texty klasických i současných českých básníků v hudebním podání. V roce 2011 vydala kapela album dětských písniček s názvem Klukoviny. Z tohoto alba můžeme jmenovat např. písně Šakal nebo Slepejši a motejli, ve kterých se zvířata objevují, i když možná trochu jiná, než o kterých se běžně v dětských písničkách zpívá.

Marek Eben

Marek Eben je jistě interpret, kterého není třeba představovat. I on přispívá svou kvalitní tvorbou do světa dětské hudby. V pražské Viole bylo legendární právě jeho představení, Kocourek Modroočko. A o mnoho let později vyšlo CD vycházející z tohoto představení. Mluvené slovo se zde střídá s hudbou.

Yellow sister

Ženská vokální skupina zpívající a capella, tedy bez hudebního doprovodu. Album, které je věnováno dětem a jejich rodičům má jméno Zvěřinec a jak už název vypovídá, většina písní se zde skutečně věnuje právě fauně, ale ne ledajaké.

Hradišťan

V roce 2005 vydala tato kapela album lidových písní, Hrajeme si u maminky, které kombinuje klasické lidové písně a současné skladby většinou z pera Pavla Jurkoviče. Toto album existuje ve verzi doplněné knihou, kde je možné najít texty, říkadla i noty k jednotlivým skladbám a v neposlední řadě povedené ilustrace Jana Kudláčka.

Kromě celých alb stojí za zmínku i některé skladby. Nejsou sice zařazeny na deskách věnovaných výhradně dětem, to ale není důvod, abychom s nimi naše ratolesti neseznámili.